Acasă Evaluări Top 10 înregistrări ale Jocurilor Olimpice de la Soci 2014

Top 10 înregistrări ale Jocurilor Olimpice de la Soci 2014

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci au doborât recordul numărului de telespectatori care au acordat atenție difuzării competiției. Rapoartele live de la Parcul Olimpic și grupul montan sunt urmărite în 200 de țări din întreaga lume.

Cu toate acestea, principalele realizări ale Jocurilor nu aparțin privitorilor TV, ci sportivilor. În selecția de astăzi vă vom spune despre Top 10 înregistrări ale olimpiadelor de la Soci.

10. Înregistrări ale lui Jorin ter Morse

imaginePatinatorul olandez de viteză deține 2 recorduri olimpice simultan - 2014. Primul Jorin a stabilit la o distanță de 1500 m, rupându-l în 1 minut și 53,51 secunde. Al doilea record a fost stabilit de atlet împreună cu Lotte van Beck și Irene Wust în cursa de urmărire pe echipe.

9. Înregistrarea echipei ruse în numărul de medalii

imagineDe la prăbușirea URSS, cea mai bună realizare pentru echipa rusă a fost Jocurile din 1994 de la Lillehammer, unde am reușit să câștigăm 23 de medalii de diferite confesiuni. Cu toate acestea, acest record a fost doborât la Jocurile Olimpice de la Soci, când pe 21 februarie 2014, echipa feminină de biatlon a adus cea de-a 24-a medalie la tezaurul rus, care, de altfel, nu a fost ultima.

8. Înregistrează Sang-Hwa Lee

imaginePatinatorul de viteză sud-coreean a stabilit un nou record olimpic în cursa de 500 m. Din 2002, 37,30 secunde a fost considerată cea mai bună, dar la Sochi, Li a parcurs distanța în 37,28 secunde.

7. Recordul lui Ole Einar Bjørndalen

imagineDe-a lungul anilor de performanță, legendarul biatlet a câștigat un premiu olimpic de bronz, patru de argint și opt de aur. Jocurile Olimpice de la Soci vor fi cel mai probabil ultimul din cariera lui Bjørndalen.

6. Record pentru numărul de țări care au câștigat medalii de aur

imaginePentru prima dată în istoria Jocurilor de Iarnă, sportivii din 20 de țări diferite au primit aur olimpic. Amintiți-vă că în urma rezultatelor ultimelor olimpiade albe de la Vancouver, reprezentanții a 19 puteri au devenit campioni.

5. Înregistrarea lui Bode Miller

imagineAmericanul a devenit cel mai vechi medaliat olimpic la schi alpin. Mitter și-a câștigat medalia de bronz la vârsta de 36 de ani, 127 de zile, depășind recordul anterior al norvegianului Hjetil André Omodt.

4. Recordul lui Sven Kramer

imagineAcest patinator olandez la Jocurile de la Sochi și-a doborât propriul record la o distanță de 5.000 de metri. Kramer a parcurs distanța în 6 minute și 10,76 secunde fără precedent.

3. Recordul lui Yuzuru Hanyu

imagineÎntreaga lume a urmat spectacolele acestui patinator japonez în vârstă de 19 ani, cu respirație oprită. La Jocurile Olimpice de la Sochi, Yuzuru a stabilit un record în rândul bărbaților - simplu, câștigând peste 100 de puncte pentru performanța în programul scurt.

2. Înregistrarea lui Yulia Lipnitskaya

imagineLipnitskaya a devenit cel mai tânăr campion olimpic de patinaj artistic din istoria Jocurilor de Iarnă. Yulia a primit medalia de aur pentru performanța ei în competiții pe echipe la vârsta de 15 ani 249 de zile, batând recordul americanei Tara Lipinski.