Acasă Evaluări Clasament la medalia echipei olimpice de la Sochi 2014 (clasamentul final al medaliilor)

Clasamentul medaliilor pe echipe olimpiceLa a XXII-a Jocuri Olimpice de Iarnă de la Soci, echipa rusă a reușit să stabilească un record pentru numărul de premii câștigate. Pentru prima dată de la prăbușirea URSS, echipa națională a Rusiei a participat la Jocurile Olimpice din 1994 de la Lillehammer, câștigând 23 de medalii. Timp de 20 de ani acesta a fost cel mai bun rezultat al nostru, pe care am reușit să-l depășim doar anul acesta.

Ei bine, cum se află echipele țărilor care participă la olimpiada „albă” în clasamentul final, cea de astăzi Medalia la echipa olimpică de la Sochi 2014.

10. Franța (aur - 4, argint - 4, bronz - 7)

FranţaSportivii francezi au luat aurul la biatlon, snowboard și freestyle. Cel mai productiv membru al echipei naționale a fost Martin Fourcade, care a câștigat 2 medalii de aur și o argint la biatlon.

9. Austria (aur - 4, argint - 8, bronz - 5)

AustriaAustriecii au câștigat aurul olimpic la biatlon, sărituri cu schiurile, schi alpin și sporturi de luge. Toate premiile echipei naționale austriece au fost acordate țării de schi cu mare dificultate.

8. Belarus (aur - 5, argint - 0, bronz - 1)

BielorusiaBelarusii au câștigat 3 premii de cel mai înalt standard la biatlon și 2 la freestyle. Biatleta Daria Domracheva, care va lua 3 medalii de aur de la Jocuri, s-a remarcat în special la olimpiadă.

7. Elveția (aur - 6, argint - 3, bronz - 2)

ElveţiaSportivii elvețieni au câștigat aurul la schi fond, snowboard și schi alpin. Schiorul Dario Cologna a înscris mai mult decât alții, care au primit 2 premii de cel mai înalt standard. Echipa elvețiană de hochei feminin a câștigat medalia de bronz la Jocuri.

6. Germania (aur - 8, argint - 6, bronz - 5)

GermaniaGermanii au luat aurul la schi alpin, combinat nordic, sărituri cu schiurile și luge. Luge din Germania Tobias Arlt, Natalie Heisenberge, Felix Loch și Tobias Wendl au fiecare câte 2 medalii olimpice de cel mai înalt nivel.

5. Olanda (aur - 8, argint - 7, bronz - 9)

OlandaOlandezii i-au impresionat pe toți cu abilitățile lor de patinaj. În această disciplină, sportivii din Olanda au câștigat 6 medalii de aur. De patru ori membrii echipei naționale au ocupat întregul podium - la 10.000, 5.000 și 500 de metri masculin, precum și la 1.500 de metri pentru femei.

4. SUA (aur - 9, argint - 7, bronz - 12)

Statele Unite ale AmericiiAmericanii au primit onoruri de top în schi alpin, snowboarding, freestyle și dans pe gheață. Echipa feminină de hochei pe gheață a câștigat medalia de argint la Jocuri.

3. Canada (aur - 9, argint - 10, bronz - 5)

CanadaCanadienii au câștigat aurul la bob, curling, freestyle, hochei și patinaj de viteză pe pistă scurtă. Este de remarcat, dar niciun atlet nu a câștigat mai multe medalii.

2. Norvegia (aur - 11, argint - 5, bronz - 10)

NorvegiaNorvegienii au fost cei mai puternici în biatlon, combinat nordic, schi fond și schi alpin. Schiorii Marit Bjergen și Jorgen Graabak, precum și biatletii Ole Einar Bjerndalen și Emil Svendsen, au primit câte 2 medalii de aur.

1.Rusia (aur - 13, argint - 11, bronz - 9)

RusiaRușii au devenit primii în bob, schelet, snowboard, patinaj artistic, biatlon și pistă scurtă. Principalele vedete ale actualelor olimpiade au fost Viktor An, care a câștigat 3 medalii de aur, precum și Tatyana Volossozhar și Maxim Trankov, care au ocupat de două ori cea mai înaltă treaptă a podiumului.